Our motive is to help the poor, helpless and orphan children all over the world.

Latest News

Contact Info

Hizmetlerimiz

ORTODONTİ TEDAVİSİ

ORTODONTİ TEDAVİSİ NEDİR?

Ortodonti, baş ve boyun bölgesindeki iskeletsel ve dişsel sorunların önlenmesi, teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. Ortodonti tedavisi, çok basit dil ve damak egzersizlerinden porselen tellere, iskeletsel destek sistemlerinden, dişlerin iç taraflarına takılan lingual braketlere kadar pek çok yöntemi içermektedir.


METAL BRAKETLER
Ortodonti tedavisinde kullanılan materyal ve metodlar devamlı gelişsede, tedavi prensipleri değişmemektedir. Erken teşhis, ortodontik bozuklukların önlenmesi ve düzeltilmesi için en önemli basamaktır.
Toplumdaki gelişim ve sosyal ilerlemeyle beraber, erişkin kişilerin de ortodonti ihtiyacı artmıştır. Güzel bir ağız yapısı ile birlikte mutlu gülümsemeler, hem iş hem de sosyal yaşamın en önemli unsurlarından birisini oluşturmaktadır. Günümüzde gittikçe daha fazla sayıda erişkin hasta, ortodontik tedavi talep etmektedir.
Ortodontik sorunlar, sadece çocukluk çağında oluşmaz. Diş kaybı, dişeti rahatsızlıkları gibi problemlere bağlı olarak ileri yaşlarda da oluşabilir. Bu sorunların tedavisi, sadece estetik sorunu çözmekle kalmaz, dişlerin sağlığını sağlayarak ömrünü de uzatır. Dişeti rahatsızlığı sonucu oluşan aralıklar ortodontik tedavi ile düzeltilebilir. Bu şekilde görüntünün düzelmesinin yanı sıra dişlerin birbirleriyle ilişkisi sağlamlaşarak dişleri taşıyan kemik yapısı da kuvvetlenecektir.
Ortodontik malzemeler ve teknikler gelişerek diş renginde braketler, şeffaf damaklıklar ve dişlerin iç yüzeylerine takılan braketler geliştirilmiştir. Bu sayede erişkin hastalar son derece kolay biçimde tedavi olabilmektedir.

Ortodonti tedavisinde çok uzun zamandır kullanılan paslanmaz çelik esaslı braketlerdir. Metal görünümlü olmaları sebebiyle dişler üzerinde belirgin bir şekilde fark edilirler. Fakat teknolojinin ilerlemesi ile metal braketler artık daha küçük yapıda üretilebilmekte ve böylece hastanın konforu arttırılmış ve braketlerin görünürlüğü bir miktar azaltılmıştır. Estetik görünümle ilgili dezavantajına rağmen metal braketler bugün hala en dayanıklı sistemlerdir.

 

 

ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİNİN SAĞLADIĞI YARARLAR

 • En son teknoloji tedavi olması,
 • Yüksek kalitede, ileri bilgisayar teknolojisinde diş dizilimin planlanarak düzeltilmesi,
 • Zamandan tasarruf edilmesi,
 • Başta alınan ölçü ile bilgisayar ortamında hastaya tedavi aşamalarını ve tedavi bitiminde ki diş diziliminin hastaya sunabiliyor olması,
 • Doğal ve şeffaf yapısından dolayı neredeyse hiç gözükmeyen, bir o kadar da etkili bir teknolojik yapıya sahip olması,
 • Şeffaf plağı kullanılırken ses de değişikliğe sebebiyet vermemesi,
 • Apareyler katkısız ve anti alerjen üretiliyor olması,
 • Takıp çıkarılabilir olması böylece dilediğiniz gibi rahat yemek yeme imkanı sunuyor olması,
 • Yaş sınırının olmaması.

ŞEFFAF PLAKLARIN TEMİZLENMESİ VE SAKLANMASI

 • Şeffaf Plak, soğuk su ile yıkanarak veya diş fırçası ile fırçalanarak temizlenmelidir.
 • Temizlerken kimyasal ürünler veya diş macunu kullanılmamalıdır.
 • Şeffaf plaklar kuru ve serin bir yerde saklanmalı ve sıcak suya maruz bırakılmamalıdır.

Ortodonti tedavisi devam ederken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, dişlerin temizliğidir. Diş telleri; doğru fırçalama tekniği, ara yüz fırçaları ve diş ipleri kullanıldığı sürece, temizlik için engel oluşturmazlar. Ortodonti tedavisinin ilerlemesiyle beraber, dişler düzelmeye, ortodontik amaçla diş çekimi yapıldıysa çekim boşlukları kapanmaya başlayacaktır. Bu aşamadan sonra gittikçe düzelen dişleriniz, sizi çok daha güzel ve sağlıklı bir görüntüye kavuşturacaktır.

 

LİNGUAL BRAKETLER

Ortodonti tedavi ihtiyacı olan bireyler bazen estetik kaygılardan dolayı tedaviden vazgeçebilmektedirler. Başkaları tarafından fark edilmesi mümkün olamayan lingual teknikte braketler dişlerin arka yüzlerine yapıştırılmakta ve tedavi gören bireyler bu süreçte özgürce gülümseyebilmektedirler.

PORSELEN BRAKETLER

Metal braketlere alternatif olarak, porselen, safir ya da kompozit braketler üretilmektedir. Bu braketler diş renginde ya da şeffaftır ve çok yakından bakılmadıkça fark edilmezler. Ayrıca, kullanılan teller beyaz renkli materyallerle kaplanabilir, bu sayede hemen hemen hiç fark edilmeden ortodonti tedavisi görebilirsiniz.

 

ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİ

Bu yöntemde, dişlerdeki çapraşıklıkları gidermek amacıyla bilgisayar ortamında planlanarak seri halde şeffaf plaklar üretilir. Bu şeffaf plaklar belli aralıklar ile değiştirilerek dişlerde düzelme sağlanır. Bu yöntemin avantajı, istendiği özel durumlarda hasta tarafından çıkartılabilmesi ve şeffaf olması nedeniyle hastayı rahatsız etmemesidir.

3 Boyutlu tasarım ve teknolojinin gelişmesi ile diş hareketlerini tespit edecek farklı yöntemler gelişmiştir. Şeffaf plaklar da estetik açısından gelinen en son yöntemlerden biridir. Şeffaf apareyler, kişiye özel hazırlanır ve hastanın dişlerini ideal ölçüye getirir.

Mükemmel dişler, insanın ruh ve ağız sağlığında olumlu etkiler sağlar. Diş aralığında ki mesafe darlığı, Overbite, Kapanış hatası, Diş aralarında ki boşluk, Orta çizgi hatası gibi ortodontik problemler şeffaf plak yardımı ile çözümlenebiliyor. Bu da zamandan tasarruf ve hasta için de büyük bir konfor sağlar. Tamamen estetik ve şeffaf plak tedavisi için hekimin bir kereye mahsus alacağı ölçü ile tedaviye başlanmış olunur. Alınan ölçü bilgisayara yüklenir ve tedavi sonuna kadar ki evreler tespit edilerek apareyler hazırlanır. Bundan sonra ki safha da hekimin de takibi ile çapraşıklığa göre sürecek olan tedavi de hasta ile koordineli bir süreç başlar. Tedavi tamamen acısız ve ağrısız bir uygulamadır.