Our motive is to help the poor, helpless and orphan children all over the world.

Latest News

Contact Info

Hizmetlerimiz

BRUKSİZİM

DİŞ GICIRDATMA

Diş gıcırdatma alışkanlığı bruksizm olarak adlandırılır. Uykuda bilinç altında olduğu için kişi, diş sıktığının farkında olmaz, sadece sonuçlarını farkedebilir. Özellikle sabah şakaklarda yoğunlaşan baş ağrıları, kulak önlerinde ve yanaklarda ağrı, diş yüzeylerinde anormal aşınma, yüzde yorgunluk hissi, dişlerde hissedilen hassasiyet, dil kenarları ve yanak içlerinde diş izlerinin belirgin olarak izlenmesi bruksizme bağlı olabilir.

BRUKSİZM NEDENLERİ?

Stres, beslenme yetersizliği, alerjik ve endokrin hastalıkları, santral sinir sistemi bozuklukları, genetik faktörler, ilaç kullanımı, maloklüzyon, yanlış dental tedavi uygulamaları bu rahatsızlığın nedenleri arasında sayılabilir.

BRUKSİZM TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Davranışsal Tedavi:

Bruksizm, sigara, alkol, kafein ve ilaç bağımlılığı gibi risk faktörlerinden kaçınma, eğitim düzeyinin arttırılması, rahatlama teknikleri, uyku hijyeni, hipnoterapi, bilişsel davranışsal teknikler gibi davranışsal stratejilerin uygulamaya konması ile kontrol edilebilir.

Dental Tedavi:

Bruksizm tanısı konmuş hastaların iyi bir ağız hijyeni, uyku düzeni ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmesi gerekir. Ağız ve yüz yapılarının daha fazla zarar görmesini engellemek için düzenli kontrol, tedavide önemli bir rol oynar. 

Diş gıcırdatma problemi için hastanın ağız ve diş yapısına göre gece plağı ( dental splint ) yapılabilir. Bu diş plakları çene fonksiyonuna göre değişiklik gösterebilir. Dental splintler dişlerin aşırı kapanışını önler ve böylece kasların aşırı çalışmalarına izin verilmemiş olur. 

Dişler arasındaki uyumsuzluğu ve diş aşınmalarını önleyen, sert akrilikden yapılan hareketli apereylerdir. Bruksizimdeki kas hassasiyeti, baş ağrısı, kulak ağrısı, çiğneme kaslarında hassasiyet, kaslarda ağrılı spazmlarla ilişkilidir. Aşırı çalışan kasların dinlenmeleri ve iyileşmelerini sağlamak amacıyla dental splint uygulamaları ortak tedavi yaklaşımlarından biridir. Ancak splintler hastayı iyileştirmez, sadece onlara kendilerini iyileştirme şansı sağlar.